Jakie bajki dla dzieci?

Bajki dla dzieci to często wśród rodziców temat tabu. Jedni sadzają dzieci przed telewizorem od najmłodszych lat i włączają im bajki, drudzy wystrzegają się tego jak ognia. Bajki to przeważnie pretekst rodzica, aby mieć chwilę dla siebie i aby dziecko zajęło się na jakiś czas tylko bajką i sobą. Jedni uważają, że bajki nie są potrzebne w rozwoju dzieci inny wręcz przeciwnie. Jednak wszystko jest dobre, ale z umiarem. Jakie więc bajki puszczać dzieciom?

 

Cofając się kilkanaście lat wcześniej pamiętamy bajki całkiem inne niż teraz dostępne dla maluchów. Były to bajki przyjazne, ciepłe, proste na swój sposób, ale na pewno niedemoralizujące. Teraz praktycznie nigdzie nie znajdziemy bajki sprzed wielu lat taką jak Bolek i Lolek, którą jako dzieci uwielbialiśmy i oglądaliśmy z przyjemnością. Teraz nie wyobrażam sobie 4 latka oglądającego taką bajkę. Teraz dzieci mają do ?dyspozycji? bajki opowiadające o śmierci, zabijaniu, robieniu krzywdy innym. Najwięcej jest właśnie takich bajek, gdzie postaciami są potwory. Dzieci często później się boją, moczą w nocy, mają wybujałą wyobraźnię. Wszystko przez bajki, które teraz są pokazywane już od wielu lat. Miłe, ciekawe, kolorowe bajki sprzed wielu lat poszły w niepamięć a zastąpiły je ciemne, drapieżne i straszne bajki. Jakie więc bajki dla dzieci są odpowiednie? Z tego, co zaobserwowałam to ?Dobranocka? w telewizji zawsze jest przystępna dla malucha, nigdy nie była to bajka o zabijaniu, biciu czy robieniu jakichś złych rzeczy. Na pewno należy puszczać dziecku bajki, które będą go czegoś uczyły, pomagały w jego rozwoju. Nie mogą być to drapieżne kreskówki, które nie są odpowiednie dla dzieci. Dopóki mamy wpływ na to, co ogląda nasz maluch to wybierajmy z głową.

 

Bajki dla dzieci stały się serialami sensacyjnymi ? zaczyna brakować w nich zabawy, fajnego misia, który pomaga przyjaciołom, a w nadmiarze pojawiają się stwory z nożami.. Jako rodzice miejmy wpływ na to, co ogląda nasz maluch.

 Comments are Closed