Bajki dla dzieci

Czy bajki rozwijają czy mają zły wpływ na nasze dziecko? To często zadawane pytanie przez rodziców. Podczas naszych wieloletnich doświadczeń, popartych zresztą badaniami naukowymi, bardziej przychylamy się do tezy, że dzieci mogą oglądać bajki, ale z umiarem. Dlaczego? Ponieważ bajki, szczególnie mamy tu na myśli bajki telewizyjne oglądane w nadmiarze szkodzą, a nawet mogą prowadzić do zaburzeń w rozwoju dziecka.

Jak zatem dobierać ilość bajek dziecku? Jeśli mamy w domu kilkulatka, czas poświęcony bajkom w telewizji powinien wynosić około trzech-czterech godzin tygodniowo. Ciężko jednak się do tych zaleceń dostosować, szczególnie, gdy nasze dziecko jest bardzo absorbujące albo niespokojne (bajki najczęściej uspokajają dziecko). Z tym działaniem uspokajającym bajek dla dzieci musimy się jednak nieco szerzej zapoznać. Dlatego, że owe ?uspokojenie? pod wpływem oglądanej bajki ma krótkoterminowy odblask. Dziecko ma bowiem na chwilę wyłączoną świadomość, kiedy tylko sięga po bajkę. Jest jeszcze za małe (mamy na myśli kilkulatka), aby rozumieć, o czym jest dana bajka. Stąd też zadaniem rodziców jest przede wszystkim odpowiednie dobieranie bajek do wieku dziecka. Nie wolno sobie pozwolić na to, aby maluch sam decydował o tym, kiedy i jakie bajki dla dzieci ogląda. Trzymajmy się zawsze blisko i miejmy rękę na plusie. Wiele bajek jest bowiem przeładowana agresją, brzydkimi słowami, mało rozwojową treścią. Najlepiej, jeśli dla naszej pociechy dobierzemy stację telewizyjną, która emituje tylko bajki sprawdzone i nieszkodliwe dla małych dzieci.

Bajki dla dzieci to nie tylko telewizja. Nie zapominajmy o tym. Kiedyś telewizor czy komputer do była w domach rzadkość. Rodzice starali się dzieciom czytać dużo bajek z książek. Taki sposób niestety coraz częściej odchodzi do lamusa, nad czym się bardzo ubolewa. Propaguje się czytanie dzieciom jak największej ilości bajek, opowieści. Obcowanie dziecka z książką zwiększa jego wyobraźnię, buduje relację między nim a rodzicem. Ogólnie ma bardzo pozytywne znaczenie. Bajki dla dzieci czytane przez mamę i tatę wzbudzają w dziecku ciekawość świata, budzą myślenie i wrażliwość na otaczające przedmioty, ludzi. Warto poświęcić chociaż pół godziny dziennie na wspólne czytanie bajek dla dzieci.

 Comments are Closed