Bajka o rycerzu

Dawno dawno temu żyła sobie księżniczka, która zamknięta w wieży wciąż czekała i czekała na dzielnego rycerza, który przybędzie na swoim walecznym rumaku i uwolni ją ze smoczej wieży.. wszyscy znamy tę bajkę prawda? W europejskiej kulturze aż roi się od przykładów historii o księżniczkach, ratowanych przez dzielnych wojowników.. jednak niemalże wszystkie z nich są bajkami o słabych niewiastach.. a gdyby dla odmiany stworzyć historię o nazwie bajka o rycerzu, która koncentrowała by się na losach dzielnego wojaka, a nie słabej księżniczce.

bajka o rycerzu

Źródło: wiedzmin.rpg.pl

Tak naprawdę większość historii, które potencjalnie mogłyby nazywać się bajka o rycerzu, tak naprawdę przeznaczona jest dla kobiecej części publiczności. Młode dziewczęta słuchając takich opowieści zatracają się w marzeniach, wyobrażając sobie siebie jako księżniczki czekające na ratunek.. jednak powinniśmy aż tak zaniedbywać męską część publiczności? Myślę że dobrze by było, gdyby powstała nowa bajka o rycerzu. Owa bajka o rycerzu koncentrowałaby się na przygodach dzielnego mężczyzny, który dla swojej wybranki pokonywałby coraz to nowe przeszkody. Jego odwaga zaś imponowałaby chłopcom, dla których stałby sie on wzorem do naśladowania. Inspirując się jego zachowaniem byliby tak samo szarmanccy i uprzejmi wobec kobiet i tak samo mieliby motywację do pokonywania przeciwności losu. Czasem takie wzorce można znaleźć też w europejskiej literaturze. Bajka o rycerzu nie jest tutaj czymś kompletnie niespotykanym. Wszak taka bajka o rycerzu to historia o Rolandzie i rycerzach okrągłego stołu czy przygody dzielnego Zorro.

Jednak mimo że bajka o rycerzu nie jest czymś kompletnie niespotykanym w naszym kręgu kulturowym, nie jest też czymś co posiadamy w nadmiarze. Zapewne dobrze by było, gdyby powstała chociaż jedna nowa bajka o rycerzu, pisana pod kątem męskiej części odbiorców.

Comments are Closed